  • A1203ELHLT-T
A1203ELHLT-T
advertisement
Manufacturer No:
A1203ELHLT-T
HK JDW NO:
26-A1203ELHLT-T
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A1203ELHLT-T
Purchasing and Inquiry
A1203ELHLT-T Overview
It is protected against damage by being packaged in a Tape & Reel (TR). For safety reasons, the magnetic switches are packaged in SOT-23W packages. For good performance, the magnetic switches can supply 7.5mA. When they work, these switches can output 25mA as their maximum current. Switches are operated by 3 pins. As far as terminations are concerned, there are 3. Switches should generally output 25mA current. Normally, this switch should supply a maximum voltage of 24V. For reliable operation, this switch supplies 12V voltage.
A1203ELHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA
A1203ELHLT-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1203ELHLT-T Magnetic Switches applications.
  • Pumps
  • Dyno testing
  • CNC machine tools
  • Tachometers/counters
  • Factory automation
  • End of travel and index sensors
  • Gear reducer RPM
  • Identification of magnetic patterns in cards and banknotes
  • Open/close sensor for LCD screens/doors/lids/trunks
  • Counter pickup
Step5Bar-code shipping tag
A1203ELHLT-T
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Bipolar Switch
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Latch
  • Current - Supply (Max)
    7.5mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    9.5mT Trip, -9.5mT Release
  • Width
    1.975mm