  • A1204ELHLT-T
A1204ELHLT-T
advertisement
Manufacturer No:
A1204ELHLT-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A1204ELHLT-T
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A1204ELHLT-T
Purchasing and Inquiry
A1204ELHLT-T Overview
Magnetic switches are packaged in Tape & Reel (TR) to prevent damage. Safety precautions are taken by packaging the magnetic switches in SOT-23W packages. In order to provide good performance, magnetic switches can supply 7.5mA as the maximum current. In operation, these switches can output a maximum current of 25mA. The switches are wired with 3 pins in order to function. There are 3 terminations in it. In order for this switch to function properly, it should supply a voltage of 24V. For reliable operation, this switch supplies 12V voltage.
A1204ELHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA
A1204ELHLT-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1204ELHLT-T Magnetic Switches applications.
  • Factory automation
  • Motor assemblies
  • Identification of magnetic patterns in cards and banknotes
  • Exercise equipment
  • Electric window lift
  • Industrial controls
  • Gear reducer RPM
  • Speed and direction of gears
  • Navigation
  • CNC machine tools
Step5Bar-code shipping tag
A1204ELHLT-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Latch
  • Current - Supply (Max)
    7.5mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Open Drain
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    South Pole
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    9.5mT Trip, -9.5mT Release
  • Width
    1.975mm