  • A14V40A-VQ100C
A14V40A-VQ100C
advertisement
Manufacturer No:
A14V40A-VQ100C
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A14V40A-VQ100C
Package:
100-TQFP
Datasheet:
A14V40A-VQ100C
Description:
3.3V V 1.2mm mm FPGAs ACT™ 3 Series 100MHz MHz 100-TQFP 0.5mm mm 100
Quantity:
In Stock : 11715
Step5Bar-code shipping tag
A14V40A-VQ100C
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ACT™ 3
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A14V40
  • Number of Outputs
    83
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    83
  • Propagation Delay
    3.9 ns
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    564
  • Number of Gates
    4000
  • Number of CLBs
    564
  • Number of Logic Cells
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    14mm