  • A165L-TYA-12D-2
A165L-TYA-12D-2
advertisement
Manufacturer No:
A165L-TYA-12D-2
HK JDW NO:
607-A165L-TYA-12D-2
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
A165L-TYA-12D-2
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    A16
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Yellow
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Yellow
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    15mA
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Yellow
  • Diameter
    18mm