  • A16L-AAM-24D-1
A16L-AAM-24D-1
advertisement
Manufacturer No:
A16L-AAM-24D-1
HK JDW NO:
607-A16L-AAM-24D-1
Package:
Datasheet:
A16L-AAM-24D-1
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
A16L-AAM-24D-1
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    A16
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Mechanical Life
    2,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Illumination Type
    LED
  • Length
    18mm
  • Width
    18mm