  • A22-GY-10M
A22-GY-10M
advertisement
Manufacturer No:
A22-GY-10M
HK JDW NO:
607-A22-GY-10M
Package:
Datasheet:
A22-GY-10M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A22-GY-10M
    Select All
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A22
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Additional Feature
    Non-lighted (Round Type)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Depth
    30mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Body Length or Diameter
    36mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Full Guard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Yellow
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    380V
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Illumination Type
    LED
  • Life (Cycles)
  • Body Height
    54.7mm