  • A22RW-2AAT120
A22RW-2AAT120
advertisement
Manufacturer No:
A22RW-2AAT120
HK JDW NO:
607-A22RW-2AAT120
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A22RW-2AAT120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Published
    2016
  • Series
    A22RW
  • Feature
    Bezel - Round
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Standard
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CCC, cULus
  • Circuit
    DPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
    110VAC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Illumination
    Illuminated
  • Mechanical Life
    300,000 Cycles
  • Depth Behind Flange
    46.80mm