  • A3240ELHLT-T
A3240ELHLT-T
advertisement
Manufacturer No:
A3240ELHLT-T
HK JDW NO:
26-A3240ELHLT-T
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A3240ELHLT-T
Purchasing and Inquiry
A3240ELHLT-T Overview
In order to protect the magnetic switch from damage, it is packaged in the Tape & Reel (TR) enclosure. A safety precaution is taken by putting the magnetic switches into SOT-23W packages. A magnetic switch can supply a maximum current of 6mA if it is well designed. In operation, these switches can output a maximum current of 25mA. Switches are operated by 3 pins. This has 3 terminations. As a general rule, switches should output a current of 25mA. It should supply a maximum voltage of 24V when it is functioning. In order to provide reliable performance, this switch normally supplies voltage 12V. In this case, the minimum voltage supplied by the magnetic switch can be 4.2V.
A3240ELHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.2V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 6mA
A3240ELHLT-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A3240ELHLT-T Magnetic Switches applications.
  • RPM measurement
  • Steering position
  • Position and limit sensing
  • Tachometer
  • End of travel and index sensors
  • Electric window lift
  • Lighting actuation slave sensor
  • Counter pickup
  • Rotary applications
  • Magnetic encoders
Step5Bar-code shipping tag
A3240ELHLT-T
    Select All
  • Current Rating
    4mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, 5mT Release
  • Length
    2.98mm
  • Width
    1.91mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATION FROM UNREGULATED SUPPLY; REVERSE BATTERY PROTECTION
  • Voltage - Supply
    4.2V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm