A3906SESTR-T
A3906SESTR-T
26-A3906SESTR-T
20-WFQFN Exposed Pad
750μm mm 4mm mm Motor Drivers 20 3V V 9V V 2 4mm mm Motion Control Electronics
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
A3906SESTR-T Overview
Drivers controllers includes a Tape & Reel (TR)package.Parts are packaged in 20-WFQFN Exposed Padcases.Ideally, the part should be mounted by Surface Mount.Drivers controllers is fDrivers controllersting for the component connected in Battery Powered.Drivers controllers is capable of supplying 2.5V~9V volts.Regarding the operating temperature, it is in the range of -20°C~150°C TJ°C.The motor type can be classified as Brushed DC.A total of 20terminations are available in this part.The voltage can applied to the load at the rate of 2.5V~9V.The amplifier should be set to 3V.The recommended way to mount it is Surface Mount.The A3906part number allows us to locate it.20pins are available on the device.The Motion Control Electronicsseries includes this item.Drivers controllers is maintained at 9V volts.As a result, we can recognize that the motor type is Stepper.A total of 2channels are available.
A3906SESTR-T Features
Applications : Battery Powered
Load voltage across the chip 2.5V~9V
base on A3906 number
Motor Type classified as Stepper
A3906SESTR-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A3906SESTR-T motor drivers applications.
- Architectural lighting
- Telltale lights
- Daytime running lights (DRLs)
- AM radio
- Automotive instrumentation
- A cross between entertainment
- Tunnel lights
- Dome
- RGB and monochromatic LED drivers for signage and traffic signals
- Indicator
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
A3906SESTR-T
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Allegro MicroSystems26-A4954ELPTR-T16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4953ELJTR-T8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4931METTR-T28-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4973SLBTR-T16-PowerSOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4989SLDTR-T38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4915METTR-T28-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A3977SLPTR-T28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A4960KJPTR-T32-LQFP Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Allegro MicroSystems26-A5984GLPTR-T24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare