  • A390LH202M400A
A390LH202M400A
advertisement
Manufacturer No:
A390LH202M400A
Manufacturer:
KEMET Corporation
HK JDW NO:
417-A390LH202M400A
Package:
Datasheet:
A390LH202M400A
Description:
Capacitor 20% Tape and Reel
Quantity:
In Stock : 2
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
A390LH202M400A
  • Part Status
    Active
  • Type
    Electrolytic
  • Construction
    Aluminum Cylindrical Can
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    400VDC
  • Product Height (mm)
    82
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Terminals
    2
  • Product Weight (g)
    220
  • ECCN (US)
    EAR99
  • HTS
  • Capacitance Value
    2000uF
  • ESR (Ohm)
    0.087
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.052@20°C@10kHz
  • IR (mA)
    7600
  • IL (uA)
    4800@5Min
  • Lifetime (h)
  • Mounting
    Clamp Mount
  • Size (mm)
    51 X 82
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -40
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    85
  • Product Diameter (mm)
    51
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%