  • A3P1000-1FG484T
A3P1000-1FG484T
advertisement
Manufacturer No:
A3P1000-1FG484T
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P1000-1FG484T
Package:
484-BGA
Datasheet:
A3P1000-1FG484T
Description:
1.5V V 2.44mm mm FPGAs Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 Series 484-BGA 8mA mA 484
Purchasing and Inquiry
A3P1000-1FG484T Overview
As part of the 484-BGA package, it is included. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. 300 I/Os are available for transferring data more efficiently. 1.5V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~125°C TA when operating the machine. A total of 300 outputs are incorporated into this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has 484 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 147456 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number A3P1000. During the configuration of this FPGA module, the RAM si18kBe reaches 18kB to ensure that the program runs normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. There are 1000000 gates in its basic building block. The registers used in the transfer of and storage of data are 24576 in number. This FPGA can get as fast as 272MHz. The supply current used for its operation is 8mA.
A3P1000-1FG484T Features
300 I/Os
Up to 147456 RAM bits
484 LABs/CLBs
24576 registers
A3P1000-1FG484T Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P1000-1FG484T FPGAs applications.
  • Data Center
  • Military Temperature
  • Secure Communication
  • Server Applications
  • Wired Communications
  • Medical Applications
  • Telecommunication
  • OpenCL
  • Consumer Electronics
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
A3P1000-1FG484T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    A3P1000
  • Number of Outputs
    300
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Number of I/O
    300
  • RAM Size
    18kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    147456
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    272MHz
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm