  • A3P600-1FG144I
A3P600-1FG144I
advertisement
Manufacturer No:
A3P600-1FG144I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P600-1FG144I
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P600-1FG144I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 272MHz MHz 144-LBGA 144
Purchasing and Inquiry
A3P600-1FG144I Overview
In the package 144-LBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. The supply voltage is 1.5V volts. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. As part of the ProASIC3 series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has 144 terminations on each end. This device is equipped with 110592 RAM bits in terms of its RAM si110592e. You can find related parts by using the part number A3P600, which is its base part number. During the configuration of this FPGA module, the RAM si13.5kBe reaches 13.5kB to ensure that the program runs normally. In this case, there are 144 pins on the board. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 600000 gates. During the process of storing and transferring data, 13824 registers are used. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 272MHz.
A3P600-1FG144I Features
97 I/Os
Up to 110592 RAM bits
144 LABs/CLBs
13824 registers
Operating from a frequency of 272MHz
A3P600-1FG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P600-1FG144I FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Space Applications
  • Solar Energy
  • Military Temperature
  • Industrial Ethernet
  • Cryptography
  • Industrial IoT
  • Automotive
  • Voice recognition
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
A3P600-1FG144I
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    272MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P600
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    97
  • RAM Size
    13.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    110592
  • Number of Gates
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm