  • A3PE3000-FG484I
A3PE3000-FG484I
advertisement
Manufacturer No:
A3PE3000-FG484I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3PE3000-FG484I
Package:
484-BGA
Datasheet:
A3PE3000-FG484I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3E Series 231MHz MHz 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
A3PE3000-FG484I Overview
There is a 484-BGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 341 I/Os are available for transferring data more efficiently. It is powered from a supply voltage of 1.5V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. It is a type of FPGA that belongs to the ProASIC3E series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. The device has 341 outputs that are integrated into it. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. This device has 516096 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Related parts can be found by using its base part number A3PE3000. The RAM si63kBe of this FPGA module reaches 63kB to ensure normal operation of the program. In this case, 484 pins are used in the design. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Power is supplied to the device by a 1.5/3.3V battery. The building block that forms the basis of the system contains 3000000 gates. The registers used in the transfer of and storage of data are 75264 in number. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 231MHz.
A3PE3000-FG484I Features
341 I/Os
Up to 516096 RAM bits
484 LABs/CLBs
75264 registers
Operating from a frequency of 231MHz
A3PE3000-FG484I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3PE3000-FG484I FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Audio
  • Automotive Applications
  • Data Mining
  • OpenCL
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Ecosystem
  • Integrating multiple SPLDs
  • Solar Energy
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
A3PE3000-FG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    231MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3PE3000
  • Number of Outputs
    341
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.5/3.3V
  • Number of I/O
    341
  • RAM Size
    63kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    516096
  • Number of Gates
  • Number of Registers
  • Height
    1.73mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm