  • A41-175-16
A41-175-16
advertisement
Manufacturer No:
A41-175-16
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-A41-175-16
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A41-175-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA; VDE
  • Number of Contacts
    10
  • Physical Dimension
    79.4mm X 73mm X 95.3mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    11A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 22A Series 11A
  • Output Power
    175W
  • Power - Max
    175VA
  • Output Voltage 1
    8V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    175 VA
  • Height
    95.3mm
  • Height Seated (Max)
    95.30mm
  • Length
    79.4mm
  • Width
    73mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    5.5lbs 2.5kg
  • Published
    2009
  • Series
    All-4-One™
  • Size / Dimension
    79.40mm Lx79.70mm W