  • A41-25-36A37
A41-25-36A37
advertisement
Manufacturer No:
A41-25-36A37
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-A41-25-36A37
Package:
Datasheet:
A41-25-36A37
Description:
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
A41-25-36A37
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    International High Power
  • Size / Dimension
    71.42mm Lx58.72mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    71.4248mm X 47.625mm X 58.7248mm
  • Max Output Current
    1.4A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.4A Series 700mA
  • Power - Max
    25VA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Output Voltage 2
    18V
  • VA Rating
    25 VA
  • Height
    58.72mm
  • Height Seated (Max)
    47.63mm
  • Length
    71.4248mm
  • Width
    47.625mm