  • A41-80-12A9
A41-80-12A9
advertisement
Manufacturer No:
A41-80-12A9
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-A41-80-12A9
Package:
Datasheet:
A41-80-12A9
Description:
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A41-80-12A9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    International High Power
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx77.47mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L63.5XB60.32XH76.2 (mm)
  • Max Output Current
    6.3A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 12.6A Series 6.3A
  • Power - Max
    80VA
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    80 VA
  • Height
    77.47mm
  • Height Seated (Max)
    60.32mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    60.32mm