  • A41-80-36A39
A41-80-36A39
advertisement
Manufacturer No:
A41-80-36A39
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-A41-80-36A39
Package:
Datasheet:
A41-80-36A39
Step5Bar-code shipping tag
A41-80-36A39
    Select All
  • Published
    2007
  • Series
    International High Power
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx77.47mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L63.5XB60.32XH76.2 (mm)
  • Max Output Current
    2.2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.4A Series 2.2A
  • Power - Max
    80VA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Output Voltage 2
    18V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    80 VA
  • Height
    77.47mm
  • Height Seated (Max)
    60.32mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    60.32mm