  • A50CH42202600J
A50CH42202600J
advertisement
Manufacturer No:
A50CH42202600J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A50CH42202600J
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
2.2μF Film Capacitor 5% Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
A50CH42202600J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Diameter
    8mm
  • Length
    14mm