  • A700D157M2R5ATE015
A700D157M2R5ATE015
advertisement
Manufacturer No:
A700D157M2R5ATE015
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A700D157M2R5ATE015
Package:
Datasheet:
Description:
150μF 2.5V Aluminum Polymer Capacitors 20%
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
20% are used to determine the tolerance of this capacitor. The type of the A700D157M2R5ATE015 capacitor KEMET A700D157M2R5ATE015 is suitable to conduct the ripple current at 4.1A. A700D157M2R5ATE015 Capacitor The typical values of Voltage - Rated DC are 2.5V. There are 2 terminals embeded in A700D157M2R5ATE015 Capacitor. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by TR, 7 INCH. The dielectric materials are defined as ALUMINUM (SOLID POLYMER). This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 125°C. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343. The capacitor type can be sorted using ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR.
Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: 20%
There are great quantities of applications of A700D157M2R5ATE015 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • Voltage Doubling
  • Motor Start
  • Flashtube Ignition
  • Power Factor Correction
  • UPS Buffering
  • Signal decoupling & power bypass
  • Decoupling Noise Filtering
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Smoothing Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
A700D157M2R5ATE015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    4.1A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    22.5μA
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm