  • A700D227M002ATE009
A700D227M002ATE009
advertisement
Manufacturer No:
A700D227M002ATE009
HK JDW NO:
417-A700D227M002ATE009
Purchasing and Inquiry
A700D227M002ATE009 Overview
Systems need 5.3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 9mOhm.URdc must be set to 2V for stable operation.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
A700D227M002ATE009 Features
5.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -55°C~125°C
A700D227M002ATE009 Applications
There are a lot of KEMET A700D227M002ATE009 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700D227M002ATE009
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Leakage Current
    26.4μA
  • Ripple Current
    5.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.3A @ 100kHz
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm