  • A700D227M002ATE018
A700D227M002ATE018
advertisement
Manufacturer No:
A700D227M002ATE018
HK JDW NO:
417-A700D227M002ATE018
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
A700D227M002ATE018 Overview
For power systems, 3.7A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm, this electrical device works as follows.A comp2nt with a pin number of 2 remains in place.URdc must be set to 2V for stable operation.The dissipation factor of the part is 6 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A700D227M002ATE018 Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -55°C~125°C
A700D227M002ATE018 Applications
There are a lot of KEMET A700D227M002ATE018 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
A700D227M002ATE018
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    AO-Cap A700
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    18mOhm
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Leakage Current
    26.4μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm