  • A700V336M008ATE028
A700V336M008ATE028
advertisement
Manufacturer No:
A700V336M008ATE028
HK JDW NO:
417-A700V336M008ATE028
Purchasing and Inquiry
A700V336M008ATE028 Overview
3.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 8V is required.A dissipation factor of 6 % is significant for this part.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
A700V336M008ATE028 Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -55°C~125°C
A700V336M008ATE028 Applications
There are a lot of KEMET A700V336M008ATE028 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700V336M008ATE028
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Leakage Current
    10.6μA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    3.1A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm