  • A700V686M006ATE025
A700V686M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
A700V686M006ATE025
HK JDW NO:
417-A700V686M006ATE025
Purchasing and Inquiry
A700V686M006ATE025 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.3A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm.(DC) voltages rated at 6.3V achieve stable operation.Moreover, the part has a dissipation factor 6 %.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
A700V686M006ATE025 Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~125°C
A700V686M006ATE025 Applications
There are a lot of KEMET A700V686M006ATE025 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700V686M006ATE025
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    17.1μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm