  • A700V686M006ATE028
A700V686M006ATE028
advertisement
Manufacturer No:
A700V686M006ATE028
HK JDW NO:
417-A700V686M006ATE028
Purchasing and Inquiry
A700V686M006ATE028 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.1A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm, this electrical device works as follows.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.A dissipation factor of 6 % is significant for this part.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A700V686M006ATE028 Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A700V686M006ATE028 Applications
There are a lot of KEMET A700V686M006ATE028 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700V686M006ATE028
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    17.1μA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    3.1A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V