  • A700V825M016ATE045
A700V825M016ATE045
advertisement
Manufacturer No:
A700V825M016ATE045
HK JDW NO:
417-A700V825M016ATE045
Purchasing and Inquiry
A700V825M016ATE045 Overview
2.4A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 45mOhm.Dissipation factor of the part is 6 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A700V825M016ATE045 Features
2.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A700V825M016ATE045 Applications
There are a lot of KEMET A700V825M016ATE045 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700V825M016ATE045
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    5.2μA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm