  • A750EK337M1AAAE016
A750EK337M1AAAE016
advertisement
Manufacturer No:
A750EK337M1AAAE016
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A750EK337M1AAAE016
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
A750EK337M1AAAE016 Overview
System power is determined by 4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 16mOhm on this electrical device.A ripple current @ Low Frequency is required for 205mA @ 120Hz to fully perform its function.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
A750EK337M1AAAE016 Features
4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A750EK337M1AAAE016 Applications
There are a lot of KEMET A750EK337M1AAAE016 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
A750EK337M1AAAE016
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A750
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    205mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm