  • A750EK567M0GAAE018
A750EK567M0GAAE018
advertisement
Manufacturer No:
A750EK567M0GAAE018
HK JDW NO:
417-A750EK567M0GAAE018
Purchasing and Inquiry
A750EK567M0GAAE018 Overview
3.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 18mOhm.155mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
A750EK567M0GAAE018 Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A750EK567M0GAAE018 Applications
There are a lot of KEMET A750EK567M0GAAE018 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A750EK567M0GAAE018
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    155mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm