  • A755MS158M0JAAE013
A755MS158M0JAAE013
advertisement
Manufacturer No:
A755MS158M0JAAE013
HK JDW NO:
417-A755MS158M0JAAE013
Purchasing and Inquiry
A755MS158M0JAAE013 Overview
For power systems, 5.25A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.The device has an ESR of 13mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 262.5mA @ 120Hz to fully perform its function.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
A755MS158M0JAAE013 Features
5.25A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A755MS158M0JAAE013 Applications
There are a lot of KEMET A755MS158M0JAAE013 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A755MS158M0JAAE013
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A755
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    262.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.25A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm