  • A755MS277M1EAAE015
A755MS277M1EAAE015
advertisement
Manufacturer No:
A755MS277M1EAAE015
HK JDW NO:
417-A755MS277M1EAAE015
Purchasing and Inquiry
A755MS277M1EAAE015 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.85A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm, this electrical device works as follows.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
A755MS277M1EAAE015 Features
4.85A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A755MS277M1EAAE015 Applications
There are a lot of KEMET A755MS277M1EAAE015 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A755MS277M1EAAE015
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A755
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    242.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.85A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm