  • A758BG106M1EAAE070
A758BG106M1EAAE070
advertisement
Manufacturer No:
A758BG106M1EAAE070
HK JDW NO:
417-A758BG106M1EAAE070
Purchasing and Inquiry
A758BG106M1EAAE070 Overview
750mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 70mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
A758BG106M1EAAE070 Features
750mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 70mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758BG106M1EAAE070 Applications
There are a lot of KEMET A758BG106M1EAAE070 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A758BG106M1EAAE070
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A758
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm