  • A758BG227M0GAAE020
A758BG227M0GAAE020
advertisement
Manufacturer No:
A758BG227M0GAAE020
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A758BG227M0GAAE020
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
A758BG227M0GAAE020 Overview
System power is determined by 2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
A758BG227M0GAAE020 Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758BG227M0GAAE020 Applications
There are a lot of KEMET A758BG227M0GAAE020 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
A758BG227M0GAAE020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A758
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm