  • A758EK226M1EAAE050
A758EK226M1EAAE050
advertisement
Manufacturer No:
A758EK226M1EAAE050
HK JDW NO:
417-A758EK226M1EAAE050
Purchasing and Inquiry
A758EK226M1EAAE050 Overview
Systems need 2A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 50mOhm.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
A758EK226M1EAAE050 Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758EK226M1EAAE050 Applications
There are a lot of KEMET A758EK226M1EAAE050 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A758EK226M1EAAE050
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm