  • A758EK337M0JAAE016
A758EK337M0JAAE016
advertisement
Manufacturer No:
A758EK337M0JAAE016
HK JDW NO:
417-A758EK337M0JAAE016
Purchasing and Inquiry
A758EK337M0JAAE016 Overview
3.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 16mOhm.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
A758EK337M0JAAE016 Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758EK337M0JAAE016 Applications
There are a lot of KEMET A758EK337M0JAAE016 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A758EK337M0JAAE016
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm