  • A758KK187M1CAAE014
A758KK187M1CAAE014
advertisement
Manufacturer No:
A758KK187M1CAAE014
HK JDW NO:
417-A758KK187M1CAAE014
Purchasing and Inquiry
A758KK187M1CAAE014 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.55A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
A758KK187M1CAAE014 Features
4.55A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758KK187M1CAAE014 Applications
There are a lot of KEMET A758KK187M1CAAE014 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A758KK187M1CAAE014
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.55A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm