  • A759BQ226M1VAAE080
A759BQ226M1VAAE080
advertisement
Manufacturer No:
A759BQ226M1VAAE080
HK JDW NO:
417-A759BQ226M1VAAE080
Purchasing and Inquiry
A759BQ226M1VAAE080 Overview
For power systems, 600mA @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 80mOhm.In order to fully perform its function, 30mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
A759BQ226M1VAAE080 Features
600mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 80mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759BQ226M1VAAE080 Applications
There are a lot of KEMET A759BQ226M1VAAE080 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759BQ226M1VAAE080
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    A759
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm