  • A759KK225M2EAAE685
A759KK225M2EAAE685
advertisement
Manufacturer No:
A759KK225M2EAAE685
HK JDW NO:
417-A759KK225M2EAAE685
Purchasing and Inquiry
A759KK225M2EAAE685 Overview
210mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 685mOhm.To enable 10.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
A759KK225M2EAAE685 Features
210mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 685mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759KK225M2EAAE685 Applications
There are a lot of KEMET A759KK225M2EAAE685 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759KK225M2EAAE685
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    685mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V