  • A759KS337M1CAAE015
A759KS337M1CAAE015
advertisement
Manufacturer No:
A759KS337M1CAAE015
HK JDW NO:
417-A759KS337M1CAAE015
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A759KS337M1CAAE015
    Radial, Can
  • Surface Mount Land Size
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Capacitance
    330 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency
    221.45 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.429 A @ 100 kHz