  • A759MS186M2CAAE090
A759MS186M2CAAE090
advertisement
Manufacturer No:
A759MS186M2CAAE090
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A759MS186M2CAAE090
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
A759MS186M2CAAE090 Overview
Systems need 1.944A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 90mOhm.In order to fully perform its function, 97.2mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A759MS186M2CAAE090 Features
1.944A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 90mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759MS186M2CAAE090 Applications
There are a lot of KEMET A759MS186M2CAAE090 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
A759MS186M2CAAE090
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    97.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.944A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A759
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%