  • A759MS825M2EAAE458
A759MS825M2EAAE458
advertisement
Manufacturer No:
A759MS825M2EAAE458
HK JDW NO:
417-A759MS825M2EAAE458
Purchasing and Inquiry
A759MS825M2EAAE458 Overview
For power systems, 950mA @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 458mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).To fully perform the function of 47.5mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
A759MS825M2EAAE458 Features
950mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 458mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759MS825M2EAAE458 Applications
There are a lot of KEMET A759MS825M2EAAE458 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
A759MS825M2EAAE458
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A759
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    8.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    458mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm