  • A759MS826M1JAAE050
A759MS826M1JAAE050
advertisement
Manufacturer No:
A759MS826M1JAAE050
HK JDW NO:
417-A759MS826M1JAAE050
Purchasing and Inquiry
A759MS826M1JAAE050 Overview
Systems need 2.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.In order for 125mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A759MS826M1JAAE050 Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759MS826M1JAAE050 Applications
There are a lot of KEMET A759MS826M1JAAE050 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759MS826M1JAAE050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm