  • A759MW157M1JAAE048
A759MW157M1JAAE048
advertisement
Manufacturer No:
A759MW157M1JAAE048
HK JDW NO:
417-A759MW157M1JAAE048
Purchasing and Inquiry
A759MW157M1JAAE048 Overview
System power is determined by 2.61A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is a 48mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.For 130.5mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A759MW157M1JAAE048 Features
2.61A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 48mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759MW157M1JAAE048 Applications
There are a lot of KEMET A759MW157M1JAAE048 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759MW157M1JAAE048
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.61A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm