  • A759PY337M1JAAE042
A759PY337M1JAAE042
advertisement
Manufacturer No:
A759PY337M1JAAE042
HK JDW NO:
417-A759PY337M1JAAE042
Purchasing and Inquiry
A759PY337M1JAAE042 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.03A @ 100kHz to power systems.The device has an ESR of 42mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
A759PY337M1JAAE042 Features
4.03A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 42mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759PY337M1JAAE042 Applications
There are a lot of KEMET A759PY337M1JAAE042 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759PY337M1JAAE042
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    201.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.03A @ 100kHz
  • Diameter
    13mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm