  • A759SZ826M2EAAE150
A759SZ826M2EAAE150
advertisement
Manufacturer No:
A759SZ826M2EAAE150
HK JDW NO:
417-A759SZ826M2EAAE150
Purchasing and Inquiry
A759SZ826M2EAAE150 Overview
System power is determined by 6.04A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Electrical device with 150mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).In order for 302mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
A759SZ826M2EAAE150 Features
6.04A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 150mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759SZ826M2EAAE150 Applications
There are a lot of KEMET A759SZ826M2EAAE150 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A759SZ826M2EAAE150
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    302mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.04A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm