  • A765BC107M0JLAE025
A765BC107M0JLAE025
advertisement
Manufacturer No:
A765BC107M0JLAE025
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A765BC107M0JLAE025
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
A765BC107M0JLAE025 Overview
For power systems, 1.7A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.To fully perform the function of 85mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
A765BC107M0JLAE025 Features
1.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A765BC107M0JLAE025 Applications
There are a lot of KEMET A765BC107M0JLAE025 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
A765BC107M0JLAE025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.248 6.30mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    A765
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm