  • A765KN158M0ELAE010
A765KN158M0ELAE010
advertisement
Manufacturer No:
A765KN158M0ELAE010
HK JDW NO:
417-A765KN158M0ELAE010
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
A765KN158M0ELAE010 Overview
In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.
A765KN158M0ELAE010 Features
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
A765KN158M0ELAE010 Applications
There are a lot of KEMET A765KN158M0ELAE010 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
A765KN158M0ELAE010
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9.7mm