  • A765MU337M1ELAE020
A765MU337M1ELAE020
advertisement
Manufacturer No:
A765MU337M1ELAE020
HK JDW NO:
417-A765MU337M1ELAE020
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
A765MU337M1ELAE020 Overview
In order to power systems, 2.89A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm on this electrical device.In order for 144.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
A765MU337M1ELAE020 Features
2.89A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A765MU337M1ELAE020 Applications
There are a lot of KEMET A765MU337M1ELAE020 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
A765MU337M1ELAE020
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    A765
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    144.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.89A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.508 12.90mm