  • A766EB686M1ALAE030
A766EB686M1ALAE030
advertisement
Manufacturer No:
A766EB686M1ALAE030
HK JDW NO:
417-A766EB686M1ALAE030
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A766EB686M1ALAE030
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    A766
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Capacitance
    68 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2 A @ 100 kHz