  • A768MS107M1JLAV027
A768MS107M1JLAV027
advertisement
Manufacturer No:
A768MS107M1JLAV027
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A768MS107M1JLAV027
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A768MS107M1JLAV027
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    A768, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Capacitance
    100 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2 A @ 100 kHz