  • A80C186XL-12
A80C186XL-12
advertisement
Manufacturer No:
A80C186XL-12
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-A80C186XL-12
Package:
Datasheet:
A80C186XL-12
Description:
2.54mm 16-bit Microprocessor 5V
Purchasing and Inquiry
A80C186XL-12 Overview
High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. Total terminations are 68. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It has a 16-Bit architecture. The maximum supply current is 5.5V. 16 is the width of the external data bus on this CPU. 25MHz is the microprocessor's clock frequency. Don't forget the microprocessor's additional features like: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE. It is recommended to set the operating environment above -40°C. As a result, it is capable of conducting 16-bit data.
A80C186XL-12 Features
16-Bit Structure
A80C186XL-12 Applications
There are a lot of Rochester Electronics A80C186XL-12 Microprocessor applications.
  • Fax machines
  • 3D printers
  • Measuring revolving objects
  • Food and beverage
  • Mobile computers
  • Measurement and control field
  • Laminators
  • Accu-check
  • Xbox
  • Agriculture, transportation field
Step5Bar-code shipping tag
A80C186XL-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Number of Terminations
    68
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    S-CPGA-P68
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Speed
    12 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Number of Bits
    16
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Bit Size
    16
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    5.21mm
  • Length
    29.464mm
  • Width
    29.464mm