  • AA01A-P060VA1-R3000
AA01A-P060VA1-R3000
advertisement
Manufacturer No:
AA01A-P060VA1-R3000
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-AA01A-P060VA1-R3000
Package:
Description:
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 60 Positions AA01A Gold SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 3050
Step5Bar-code shipping tag
AA01A-P060VA1-R3000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AA01A
  • Published
    2011
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.056 1.42mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm
  • Stack Height
    1.5mm